Водна кула арт фест – екипът през годините! Фото Галя Йотова
***
Сдружение ИМЕ е формирано през 2004 от група творци с цел облагородяването на значими сгради и превръщането им в артистични резидентни центрове – първата такава сграда е водната кула в кв Лозенец, София
***
Фото Галя Йотова- откриване 2014 в градинката на Водната кула- перформанс Никлас Халберг/Швеция
- където със съвместни усилия, от съвсем практично естество( като почистване на градинката около кулата, през 2006г. за да се види тя в цялата си красота) дойде и признанието на цялостния проект работещ на много нива в обществото чрез изкуствата, а именно – Водна кула арт фест фестивал за съвременни изкуства в алтернативни пространства, включен в картата на значими културни събития в София, а и в Европа, – където за всеобща изненада, от една малка локална инициатива, прерастна в духовно средище на мнозина, както от града така и извън него.
Днес тя (кулата) е само символ на идеята за по-добър градски живот и социална ангажираност чрез изкуство, където мотивацията даже и на един човек е достатъчна ако е правилната, за да предизвика промени в обществото!
За повече информация относно казуса на кулата към днешна дата, четете в
Позиция на сдружение ИМЕ относно водната кула в София
***
През годините Водна кула арт фест се разви до най-голямата международна платформа за обмен на идеи и изкуство в България, започната като артистична инициатива и привлекла повече от 600 артисти работещи с сферата на социално ангажираното изкуство от цял свят. Сградите които използвахме през годините също са много, и не само в София – може да видите в архив къде сме били и какви пространства сме използвали.
***
Видин- старата синагога, 2012, пътуваща изложба на Водна кула арт фест
***
Идеята за разгръщането на потенциала в града ни, чрез средствата на съвременното изкуство, не е нова, нито иновативна, но начина по които се случи това по време на и извън фестивала е безпрецедентен за България. Ние дадохме тласък в обществото, да комуникира през годините, паметта и поколенията, чрез забравените пространства, които със своята история напомнят толкова много за занемареността ни не само в непосредственото материално отношение, но и вътрешната ни занемареност, на духа в нас самите. Фестивала предразполага комуникация между различни хора по възраст, раса, пол и социален статут на едно непринудено и добронамерено ниво, чрез толерантност и непредубедност относно “другия”. Защото приемайки другия, ти приемаш и тази част от теб, която те е правила “друг” в твойте собствени очи.
През 2016 Водна кула арт фест отбеляза 10-то и последно издание – преминавайки във формат творческа резиденция през юли 2017 г.