ПРОГРАМА 2014

BILL VIOLA
Visitation, 2008
Color High-Definition video on plasma display mounted on wall
61.2 x 36.4 x 5 in (155.5 x 92.5 x 12.7 cm)
Performers: Weba Garretson, Pam Blackwell
12:18 minutes
Photo: Kira Perov

ВОДНА КУЛА АРТ ФЕСТ 20 – 25 юни 2014 г.

Временно защитени пространства

Предисловие

Сдружение „Име” и приятели ви канят да участвате в 8-то издание на фестивала в нашите Врeменно защитени пространства между 20 – 25 Юни 2014.

Надяваме се, че заедно ще успеем да се нагодим към града ни за сетен път и неговите особености във времето, в което живеем, чрез временно защитените ни пространства за свободна изява и мисъл и го променим към по-добро чрез изкуството!

Водна кула арт фест – не бива да се приема буквално за кулата и не води частна битка за собственост, а за изконно право на съществуване с правна и морална оправданост за всеки. Изкуството е един от преките пътища, по които може да се премине отвъд сегашното – макар и продължително, и да се намерим в бъдещето или обявим заявка за възможно такова, чрез ентусиазираното постоянство в нашите временно защитени пространства.

Водна кула арт фест е инициатива, ръководена от артисти, която започва като събитие от малък мащаб и през годините се разраства, превръщайки се в значим международен форум в София и страната за представяне на наши и международни артисти, които работят в рамките на съвременното визуално изкуство.

Заповядайте в нашите „Временно защитени пространства” с вяра в бъдещето и ентусиазирано постоянство!


Артисти ВКАФ 2014

  • Андреа Койотси Борха, Мексико – звукова инсталация в Старата леярна
  • Антони Георгиев – фото поредица „MYSTIFICATION: A midwinter’s Saturday fog” („МИСТИФИКАЦИЯ: зимна съботна мъгла”) във фотографска галерия ЛастициБил
  • Бил Виола, САЩ – видео “Visitation” („Посещение“) 2008 в подземието при Сердика откриване 21.06/ 19:00 ч.
  • Кейтлин и Андрю Уеб-Елис, Обединеното кралство/Канада – видео – филм „MOTHER, I AM GOING” („Майко, тръгвам”) в бар „Ателието”, на 25-и юни
  • Катрин Констанс, Норвегия – видео – филм „Fru. Felgens julestri” в Хале и бар „Ателието”.
  • Цезар Ескудеро Андалуз, Испания – фото поредица *File_món* в галерия Rubber
  • Димитри Димов и Лора Азза – инсталация в градината при кулата „The //Bread Ladder//” („Хлебната стълба”) и “Book ladder “ („Книжната стълба”).
  • Доминго Пино, Испания – обектна инсталация в Старата леярна
  • Жотева – поредица дигитални снимки „Stoned Skins” (“Вкаменени кожи”), галерия Rubber
  • Фроде Якобсен, Норвегия – видео-филм „Winter in Air” („Зима във въздуха”), „Autumn and Fire” („Есен и огън”), в Хале
  • Ингебьорг Торгерсен, Норвегия – перформанс” Не всеки го е грижа за прогнозата” в Хале на 22ри от 21:30ч.; видео-филм „Bank, bank, minibank” в бар „Ателието” на 25ти от 21:30
  • Иван Петков – интерактивна инсталация “Mattresspipe” / съвместен музикален инструмент в Хале
  • Ивайло Христов – инсталация „The last shirt has no pockets …” („Последната риза няма джобове…” – датска поговорка); Експо Баня София (изложбена зала Roca)
  • Джеймс Холанд, Обединеното кралство – звуков пърформанс в Хале
  • Йохана Хер, САЩ – инсталация според терена, в Старата леярна
  • Катя Стойчева – работилница „Limit_Less”/”Без_Граници, в „Червената къща”, 25-и юни
  • Ким Доти Хахман и Щефи Зимен, Германия – пърформанс-работилница „Form Future” („Оформане бъдеще”) с презентация на 23-и юни в „Червената къща”
  • Ларс Аслинг и Адриан Аслинг Селиус, Швеция – звук и пърформанс „The Holistic Detective Agency” („Холистичната детективска агенция”) в Хале
  • Лизбет ван Вьорден и Лизбет Бос от Артистична инициатива „Elders”, Нидерландия – фотографски проект – инсталация „Healing injuries” („Зарастващи рани”) в Старата леярна
  • Лора Христова – видео „Mother tongue” („Майчин език”), Експо Баня София (изложбена зала Roca)
  • Лорейн Кордецки, Обединеното кралство „Lure” („Примамка”), Експо Баня София (изложбена зала Roca)
  • Маркос Видал, Испания – “ Столове капан” скулпторна инсталация, Старата леярна
  • Марико Хори, Япония – „The airing project” („Въздушен проект”) – интерактивна инсталация из гр. София и презентация във финалния ден в бар „Ателието” http://airing-korimariho.tumblr.com/
  • Мери Адам – „Voyage jusqu’a Sofia planetaire” („Пътешествие до планета София”) дигитален фото-колаж в подземието на Сердика
  • Микаела де Виверо, Еквадор – инсталация, според терена „Guardaria”, в подземиетона Сердика
  • N.P. – аудио-визуална инсталация, в подземието на Сердика, и рисунка върху стъкло в Старата леярна
  • Никлас Халберг, Швеция/Сърбия – пърформанс „Fundamental interaction” („Фундаментално взаимодействие”) на откриването в градината при кулата, на 20-и юни и видео инсталация “FREQUENCY ONE” заедно със Стина Персдотер, в подземието на Сердика.
  • Паул Вирсбински, Германия – видео „Meeting of the Mind and the Machine (2012)” („Среща на ума с машината” (2012)), в бар „Ателието”, на последния ден – 25-и юни.
  • Радина Стоименова – пърформанс „It happened just a while ago” („Случи се преди малко”), на откриването в градината при кулата, на 20-и юни
  • Ракел Ескуивес, Перу – инсталация „Silhouettes” („Силуети”) в Експо Баня София (изложбена зала Roca)
  • Сибиле Хофтер и Даниел СелекAgentur Schwimmer – презентация на City desk, София, в галерия „Ателие Пластилин” – откриване на 24-и юни
  • Сойунг Лий, Корея – поредица видео филми „Тhe Gummybears’ town” („Градът на гумените мечета”) и “Gummybears’ Picnic” („Пикникът на гумените мечета”), финален ден за прожектиране в бар „Ателието”
  • Стина Персдотер, Швеция/Сърбия – видео, съвместно с Никлас Халберг – “FREQUENCY ONE” видео-инсталация и пърформанс-работилница ”Relating objects” („Свързващи обекти”).
  • Такако Ямагучи, Япония – инсталация „Lost Every Day” („Изгубен всеки ден”) в Старата леярна
  • Тронд Арне Ванген, Норвегия – прожектиране на филм и инсталация „The
    tool to create a better future” („Инструментът за създаване на едно по-добро бъдеще”) в бар „Ателието”
  • Юета Хироши, Япония – работилница за ШОДО (японска калиграфия)
    21-и юни в Експо Баня София (изложбена зала Roca) , от 18:00 ч.
  • Виктория Георгиева – инсталация според терена „We are looking for change” („Търсим промяна”), в Старата леярна

График – откривания + Дати:

  • 20.06, 18:30-22:00: Официално откриване в градината при водната кула с концерт “The Botanix” и прожекция на филм специално направен от студенти от Берлин с куратор Ким Доти Хахман и перформанс програма
  • 21.06: Изложба в Експо Баня София (изложбена зала Roca) и Сердика
  • 21.06, 19:00: официално откриване на Бил Виола видео инсталация ”Visitation” 2008/ “ПОСЕЩЕНИЕ”, в подземието на Сердика
  • 21.06, 18:00:  Работилница по калиграфия 18:00 ч. в Експо Баня София (изложбена зала Roca)
  • 22.06, 18:30: откриване на изложбата в Старата леярна
  • 22.06, 20:00-22:00: вечер с пърформанс програма и инсталации в Халето в Хладилен завод
  • 23.06, 10:00-16:00: начало на дебата в „Червената къща”
  • 23.06, 19:00-21:00: вечер на пърформансите
  • 24.06, 10:00-16:00: начало на дебата в „Червената къща”
  • 24.06, 18:30: откриване във Фотографска галерия “Ластици”
  • 24.06, 19:30: откриване в галерия „Ателие Пластилин”
  • 25.06, 10:00-13:00: дебат в „Червената къща”
  • 25.06, 14:00-16:00: работилница “Limit_Less” /”Без_Граници” от Катя Стойчева, където ще се изследва ролята на границите в творчеството. В „Червената къща.”
  • 25.06, 21:30-00:00: закриващо парти с прожекция на филм и презентация в бар „Ателието”

Локации + Места + Aдреси

Подземие Сердика
метростанция Сердика
Адрес: ъгъла на ул. „Екзарх Йосиф“ и бул. „Княгиня Мария-Луиза“ 16
вход след магазин Roca (бившият магазин София)

Експо Баня София (изложбена зала Roca)
Адрес: ъгъла на ул. Екзарх Йосиф“ и бул. „Мария Луиза“
Метро: метростанция „Сердика“, ходене пеш
Трамваи: № 12, № 18, № 20, № 22 спирка „Централни хали“, ходене пеш

Водната кула, кв. Лозенец
Адрес: кв. Лозенец, ъгъла на ул. „Галичица“ и ул. „Теодосий Търновски“
Трамваи: № 10 спирка „Енергопроект“, ходене пеш
Автобуси: № 88 спирка „Енергопроект“, ходене пеш

Лавеле Хостел
Адрес: ул. „Лавеле“ 14
Метро: метростанция „Сердика“; ходене пеш
Трамваи: № 12, № 18 спирка „пл.Св.Неделя“; №8, №5 спирка „Съдебна палата“; ходене пеш

Бар Ателието
Адрес: ул. „Цар Самуил“ 50
Метро: метростанция „Сердика“; ходене пеш
Трамваи: №8, №5 спирка „Съдебна палата“; ходене пеш

Фотографска Галерия Ластици
Адрес: ул. „Герлово“ 13
Автобуси: № 306, № 280, № 213, № 72, № 75, № 9 спирка „Военна академия“, ходене пеш

Червената къща
Адрес: ул. „Любен Каравелов“ 15
Автобуси: № 204, № 604, № 72, № 76, № 94 спирка „Граф Игнатиев“; ходене пеш
Трамваи: № 10, № 12, № 18 спирка „бул.Васил Левски“; ходене пеш
Тролеи: № 1, № 2, № 5, № 8 спирка „Кино Одеон“; ходене пеш

Старата леярна
Адрес: ул. „Индустриална“ 1
Автобуси: № 79, № 309 спирка „Хладилен Завод“; ходене пеш
Трамваи: № 18, № 3, № 4 спирка „Хладилен завод“; ходене пеш

НХА Ателиета
Ателиета на НХА бул. „Дондуков“ 56

Ателие Пластилин
ул. „Цар Симеон“ 48, 1000 София, България


Карта

Карта на места


Екип

Ния Пушкарова – куратор и организатор на фестивала/
Nia Pushkarova – Curator and Organizer of Water Tower Art Fest

Светлана Александрова – координатор
Svetlana Alexandrova – Project manager / Coordinator

Калина Петкова – социални медии
Kalina Petkova – Social media

Ади Кънева- асистент гости
Adi Kuneva – Assistant guests

Кристин Белчева – асистент
Kristin Belcheva – Assitant

Георги Камбуров- технически координатор
Georgi Kamburov – Technical coordinator

Маргарита Енева – ПР
Margarita Eneva – Part time PR

Деница Тонева и Лина Кривошиева – дизайн
Denitsa Toneva – Chief designer

Инстудио – принт продукция
Instudio – Print production

Кейли Либак – аститент / уеб манаджер
Kayleigh Lebak – Assistant / website manager

Надежда Джакова - комисар за изложбата на Бил Виола
Nadejda Djakova – Commissary for Bill Viola’s exhibition


КОНТАКТИ/CONTACTS:

info@watertowerartfest.com